Recruitment for the academic year 2025/26

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Proces wydawniczy i praktyka tekstu

Details
Code SD-PWPT
Organizational unit Kolegium I
Field of studies Proces wydawniczy i praktyka tekstu
Form of studies full-time
Level of education Second level
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 20
Duration trwo years
Required document
  • Higher education diploma (Bachelor)
  • Document confirming the completion of high school
  Ask a question
Phase 1 (09.06.2025 09:00 – 14.07.2025 23:59)

Kierunek ma na celu pogłębienie umiejętności w zakresie tworzenia tekstów (literackich i użytkowych), ich korekty, redakcji oraz projektowania publikacji i ich edycji. Studia te są skierowane do osób pragnących wpływać na rozwój kultury literackiej i czytelniczej poprzez pracę w sektorze wydawniczym. Współczesne kształcenie w szeroko pojętym zakresie praktyki tekstu i organizacji pracy w wydawnictwach daje możliwość zdobycia praktycznych umiejętności dzięki wykorzystaniu cyfrowych mediów oraz udoskonalaniu kompetencji komunikacyjnych, m.in. w relacji redaktor prowadzący – autor.

Jednym z głównych zadań kierunku jest przygotowanie studentów do harmonijnego łączenia teorii z praktyką. Jego podstawą jest stałe pogłębiania wiedzy o języku, literaturze (zarówno polskiej, jak i obcej), a także kulturze, przy jednoczesnym wdrażaniu nowoczesnych metod i narzędzi wykorzystywanych podczas kolejnych etapów wydawania publikacji, ich promocji i dystrybucji. 

Praca po studiach

Absolwenci kierunku proces wydawniczy i praktyka tekstu mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownicy redakcji czasopism, edytorzy tekstów, pracownicy instytucji kulturalnych, administracji państwowej czy też mediów.


Na studia przyjmowani będą absolwenci studiów wyższych kierunków filologicznych, lingwistycznych, kulturoznawczych, edytorskich oraz innych kierunków w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

O przyjęciu na studia decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, w drugiej kolejności średnia ocen z toku studiów potwierdzona przez dziekanat macierzystej uczelni.