Ekonomia


W mocy od: 29 czerwca 2022

Zasady kwalifikacji

Kandydaci z zagranicy będą przyjęci na podstawie odpowiednika polskiego egzaminu maturalnego/dojrzałości  (studia I stopnia) lub oceny z dyplomu i średniej z toku studiów (studia II stopnia). W przypadku rekrutacji na studia pierwszego stopnia dodatkowo uwzględnia się oceny z zagranicznych świadectw spełniających wymogi określone w § 1 ust. 11 pkt 1-5 uchwały – jeżeli w kraju wydania nie ma odpowiednika egzaminu maturalnego/dojrzałości lub jeżeli nie został on w danym roku przeprowadzony.

  1. Na studia przyjmowani będą wyłącznie absolwenci studiów wyższych kierunku ekonomia, prawo w biznesie, zarządzanie, finanse, rachunkowość oraz innych kierunków, związanych z dziedziną nauk społecznych, w których co najmniej 50% efektów uczenia się zostało przypisanych do dyscypliny ekonomia i finanse. O przyjęciu decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, w drugiej kolejności średnia ocen z toku studiów potwierdzona przez dziekanat macierzystej uczelni. 

  2. Studia przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych kierunków innych niż wymienione w pkt. 1:

 

Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie wyniku rozmowy kwalifikacyjnej z zakresu treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów licencjackich kierunku Ekonomia; opracowane treści zawarte w poniższych zagadnieniach są dostępne na stronie Instytutu Prawa i Ekonomii. Za rozmowę kwalifikacyjną można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Warunkiem przyjęcia kandydata jest uzyskanie
30 punktów.

 

Zagadnienia z zakresu treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów licencjackich kierunku Ekonomia (dla absolwentów studiów wyższych kierunków innych niż wymienione w pkt. 1.)

 

Ekonomia: popyt, podaż, cena – równowaga rynkowa i mechanizm rynkowy; elastyczność popytu i podaży; produkcja i koszty w przedsiębiorstwie; zysk ekonomiczny
i zysk księgowy; rodzaje struktur rynkowych i decyzje przedsiębiorstw; podstawy decyzji ekonomicznych konsumenta; podstawowe agregaty ekonomiczne; wzrost i rozwój gospodarczy; determinanty konsumpcji; rynek pracy; bezrobocie; inflacja.

 

Finanse publiczne: pojęcie finansów publicznych i prawa finansowego, przedmiot, cechy i funkcje publicznej gospodarki finansowej oraz finansów, funkcje finansów publicznych, środki publiczne, dochody publiczne, wydatki publiczne, przychody, rozchody, dług publiczny, deficyt, nadwyżka, Skarb Państwa, budżet państwa.

 

Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa: Podstawowe operacje księgowe; sprawozdania finansowe, zasady ich sporządzania, zawartość informacyjna sprawozdań.